ردیابی برچسب‌ها
برچسبی وجود ندارد
مدیریت دسته بندی‌ها

جناب حجت الاسلام و المسلمین علی روح الهی قائم مقام سازمان جهانی آموزش عالی اسراء در مصاحبه ی اختصاصی با خبرنگار مجله ی اسرا به تبیین اهداف و برنامه های سازمان جهانی آموزش پرداختند

 

جناب حجت الاسلام و المسلمین علی روح الهی قائم مقام سازمان جهانی آموزش عالی اسراء در مصاحبه ی اختصاصی با خبرنگار مجله ی اسرا به تبیین اهداف و برنامه های سازمان جهانی آموزش پرداختند.

-----------------------------------------------------------------------------------

باسلام وتشکر از حضرتعالی به خاطر شرکت دراین مصاحبه، درسال گذشته شاهد ارتقاء مؤسسه آموزش عالی اسراء به سازمان جهانی آموزش عالی اسراء بودیم ،لطفا ضمن بیان پیشینه ای ازفعالیتهای آموزشی علت و اهداف این ارتقاء را بفرمایید:

با سلام و عرض تبریک سال نو و اعیاد رجبیه از آنجا که مرجع عالي‌قدر، حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي(مدّ ظلّه العالي) تعليم و تعلّم همراه با تهذيب نفس را در راستاي حرکت انبياء الهي عليهم السلام و مهمترين رسالت انسان می داند لذا با همت والای معظم له درسال 1345مدرسه علمیه سعادت بنا نهادند ومدیریت این مدرسه را خودشان به عهده داشته وطلاب رادر سطوح عالی حوزه پذیرش می کردند.با پیشرفت این مجموعه و تقاضای طلاب برای تحصیل تحت اشراف معظم له، ایشان منزل شخصی خود را به این ساختمان افزوده وآنها را وقف کردند .

دراین مدرسه که به لطف نیت صالحه ی حضرت استاد و پیگیری ومدیریت مدبرانه خلف صالح ایشان جناب حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی تا کنون طلاب و فضلای بزرگی به کسب علم پرداخته اند ، 35 کلاس درس وجود دارد و بیش از 500 طلبه روزانه از محضر اساتید علوم عقلی ، فقه و اصول بهره می برند.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی استقبالی که از حوزه علمیه شد حضرت استاد نیز به تأسیس مدرسه علمیه امام حسن عسکری علیه السلام در شهرستان آمل (که در سال های اوایل طلبگی در آنجا درس می خواندند) پرداختند، و در سال 1384 این مدرسه در سطوح عالیه حوزی با دست مبارک معظم له افتتاح گردید.

درسال1388 مجوز موسسه آموزش عالی اسراء قم و آمل نیز صادر شد در واقع این سال نقطه عطفی در فعالیت های آموزشی اسراء و سرآغاز بسط و گسترش این فعالیت ها بحساب می آید.در این سال با توجه به درخواست مکرر طلاب سراسر کشور و دستور ریاست بنیاد، ارتقاء مراکز و مدارس آموزشی و گسترش فعالیت و رشته های آموزشی در دستور کار قرار گرفت.

براساس همین هدف درسال 1393مجوز حوزه علمیه و مرکز تخصصی تفسیر تهران نیز اخذ شد و فعالیتهای آموزشی دراین مرکز آغاز گردید

درسال 1394 جمعی از طلاب و فضلای نجف اشرف، در دیدار با حضرت استاد، درخواست کردند مرکز تخصصی تفسیر در شهر مقدس تحت اشراف و بر اساس منهج تفسیری ایشان تاسیس گردد. با دستور معظم له و پیگیری های مجدانه ی ریاست محترم بنیاد جناب حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در سفر به عراق و دیدار با حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدّ ظلّه العالي) ، تفاهم ایجاد مرکز تخصصی اسراء نجف اشرف ایجاد و در آذرماه 1395 -سالروز میلاد حضرت پیامبرختمی مرتبت این واحد آموزشی رسما افتتاح گردید.

با افتتاح مرکز نجف اشرف و درخواستهای مکرر از کشورهای مسلمان از جمله ترکیه ، اتریش ، افغانستان و کانادا..  نگاه آموزشی در اسرا از ملی به بین المللی ارتقاء پیدا کرده و با هدف گذاری جدید مؤسسه آموزش عالی اسراء به سازمان جهانی آموزش اسراء ارتقاءپیدا کرد و با هدف آموزش بر اساس منهج حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در گستره طلاب و دانش پژوهان سراسر جهان، شکل گرفت.  

---------------------------------------------------------------------------------

همانطور که توضیح دادید سازمان جهانی آموزش عالی درسال 1395فعالیتهای چشمگیری داشته است مهمترین فعالیت و اقدامات این سازمان از نظر جنابعالی چه بود:

1.تنظیم بسته ی آموزشی :

در سالی که گذشت اساتید و کارشناسان این سازمان به تدوین اساس نامه و تالیف 14 آیین نامه ی آموزشی (از جمله جذب ، پژوهش ، آموزش ، ارتقا و ... ) این سازمان جهانی پرداخته و نقشه راه آینده این نهاد جهانی را آماده ساختند.

2. گسترش رشته های آموزشی

با افزودن رشته ی فلسفه در مؤسسه آموزش عالی قم و مدّرسی فقه و اصول به مرکز آموزشی آمل دررشته های آموزشی به چهار رشته افزایش یافت که شامل فلسفه، مدرسی فقه و اصول، تفسیروعلوم قرآنی و کلام می باشد

3. توسعه مراکز آموزشی

با حمايتهای حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي(مدّ ظلّه العالي)وپیگیری مجدانه و همت مسئولین این سازمان درسال 1395 به افتتاح مرکزتخصصی فلسفه قم،  مرکز تخصصی تفسیراراک، مرکز تخصصی مدرسی فقه و اصول آمل و مرکز تخصصی تفسیرقرآن نجف اشرف انجامید.

----------------------------------------------

اهداف، و راهبرد اساسی سازمان جهانی آموزش عالی اسراء در سال 1396 چیست؟

هدف اول: ارتقائ نظام آموزشی از آموزش محوری به پژوهش و رسانه محوری

هدف گذاری ما بر آن است که طلاب علاوه بر فراگیری علوم به دو بازوی پژوهش محوری و کارشناسی رسانه ای مجهز شوند. و با توجه به گسترش روز افزون رسانه های دیجیتال در زمینه ی استفاده از این فن آوری بروز باشند و نظام آموزشی از نظام آموزشی صرف به نظام آموزشی کارشناس محوری ارتقا یابد.

هدف دوم:  تغییر سرفصل ها و کتب آموزشی و تنظیم آن بر اساس مدرسه ی فکری حضرت استاد

  آشنایی مفسران و اساتید و دانش پژوهان مراکز آموزشی اسراء با اندیشه ، منهج و حکمت متعالیه ی حضرت آیت الله جوادی آملی هدف اصلی این سازمان می باشد لذا سرفصلها وکتب آموزشی براساس این مدرسه فکری تنظیم می گردد

هدف سوم: کیفیت بخشی فعالیت های آموزشی                             

 به منظور کیفیت بخشی آموزشی ، نظارت و ارزیابی نحوه عملکرد اساتید و طلاب، کارکنان و کادر آموزشی مدارس علمیه،  نظام آموزشی ، عناوین و سرفصل ها در دستور کار سال 1396 قرار گرفت.

هدف چهارم: توسعه ی اقلیمی مراکز آموزشی

با توجه به نیاز روز افزون جوامع اسلامی به خصوص شیعیان و درخواست های مکرّر از کشورهای اسلامی ، بر آن شده ایم تا با گسترش حوزه ی آموزشی ، پا از مرزهای ایران و عراق - حوزه های مشهور شیعه - فراتر نهاده و بتوانیم مراکز آموزشی تخصصی را دراقصی نقاط جفرافیای جهان اسلام دایر کنیم.

---------------------------------------------------------------------------------

آیا همچون سال گذشته، در سال 1396 نیز شاهد گسترش مراکز آموزش عالی در سطح ملی و بین المللی خواهیم بود؟

بله ، به لطف الهی و تلاش های صورت گرفته، در سال 1396 ، در سطح بین المللی، اولین مرکز تخصصی تفسیر و فلسفه ی اسلامی اسراء در کشور ترکیه افتتاح خواهیم کرد و برنامه ریزی ما بر آنست که زمینه فعالیت و گسترش مراکز در کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپا و شرق آسیا را فراهم آوریم.همچنین سعی مسئولان و متولیان این سازمان براین است که درعمده دانشگاههای مهم دنیا ایجاد و در عمده ی دانشگا ههای بزرگ دنیا ، کرسی تدریس و تبیین این اندیشه ی متعالی بزرگ را داشته باشند. و در سطح ملی نیز، به لطف و مدد حضرت باریتعالی وعنایت حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي(مدّ ظلّه العالي) مراکز تخصصی تفسیر در شهرستانهای ارومیه و شیراز افتتاح میگردد و برنامه ریزی برای حضور در سایر شهرستان ها در دستور کار می باشد.---------------------------------------------------------------------------------    از وقتی که دراختیار این رسانه گذاشتید تشکر می کنیم وامید واریم امسال نیز تلاش وکوشش شما در بسط وگسترش مدرسه فکری این حکیم متأله به بار بنشیند